Czy lalki Barbie są dobre dla dziewczynek?

Lalka Barbie jako wyidealizowana kobiecość

Lalka Barbie ucieleśnia niektóre z ideałów dotyczących tego, jak dziewczyny powinny się zachowywać i wyglądać. Jest szczupła, dobrze ubrana, ma długie blond włosy i duże brązowe oczy.

W niektórych przypadkach rodzice pozwalają swoim córkom bawić się Barbie, ponieważ chcą, aby ich małe dziewczynki miały obrazek, który wygląda jak Barbie. Pomaga im również zrozumieć, czym jest piękno i jak może zmienić ludzkie życie.

Barbie jako symbol kultury

Barbie jest jednym z najbardziej wpływowych przedstawień kulturalnych XX wieku. Stała się nie tylko popularną zabawką, ale także ikoną kultury.

Barbie była postrzegana jako ikona popu od czasu jej stworzenia w 1959 roku. Przedstawiano ją jako wszystko, od astronauty, przez balerinę, po aktorkę i nie tylko, zanim pierwsza lalka Barbie została sprzedana.

Kulturowy wpływ Barbie wykracza daleko poza jej popularność i reprezentację w kulturze, badano ją również pod kątem wpływu na obraz siebie i ciała dzieci.

Niektórzy postrzegają Barbie jako nierealistyczną reprezentację kobiet, która sprawia, że dziewczęta czują się nieadekwatnie do swojego ciała i swojej roli w społeczeństwie.

Oprócz tego, że jest najlepiej sprzedającą się lalką w historii, Barbie pomogła także zmienić oblicze mody, marketingu, reklamy i społeczeństwa.

Wpływ lalki Barbie na zachowanie i samoświadomość dziewcząt

Lalka Barbie została wprowadzona w latach 60. i od tego czasu jest podstawą amerykańskiej kultury. Stała się najbardziej rozpoznawalną zabawką dla dziewczynek.

Wpływ lalki Barbie na samoocenę i zachowanie dziewczynek jest niezaprzeczalny. Badania wykazały, że dziewczynki w wieku czterech lat już modelują się po wyglądzie Barbie. W rzeczywistości przeprowadzono nawet badanie, które wykazało, że dziewczęta z wyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) częściej bawią się lalkami Barbie niż innymi lalkami.

Wpływ tych zabawkowych lalek nie ogranicza się tylko do ich wyglądu fizycznego. Dzieci często uczą się, bawiąc się tymi lalkami, jak powinny zachowywać się w społeczeństwie i jak powinny wyglądać w środku.